Na slovíčko s Franzem

Přihlášení

Zapomenuté heslo

Proč se zaregistrovat?

Díky registraci získáš řadu výhod

  • Sdílení uživatelského účtu mezi všechny naše eshopy
  • Předvyplnění osobních údajů v objednávce
  • Sledování stavu vaší objednávky
  • Možnost uplatnit slevové kupóny
Registrovat
Košík je prázdný.

František Straka

František Straka

Jako fotbalista začínal svou hráčskou kariéru v rodných Českých Budějovicích (1966–1977). Poté přes fotbalový klub v Tachově (1977–1979), kde byl na vojně, přestupuje do letenského fotbalového klubu Sparty Praha. Zde působil dlouhých 9 let a odehrál 223 zápasů.

Své první zahraniční angažmá nasměroval do Německa a to konkrétně do Borussie Mönchengladbach (1988–1991). V německé Bundeslize působí i nadále střídavě v první a druhé lize za kluby FC Hansa Rostock (1991–1992), Wuppertal SV (1992–1996) a ve Viktorii Kolín nad Rýnem (1996–1998).

Reprezentační kariéra

V A-mužstvu Československa odehrál František Straka v letech 1983–1990 celkem 35 zápasů, branku nevstřelil. Debutoval 26. října 1983 v utkání proti Bulharsku, Československo jej prohrálo 1:2.

Trenérská kariéra

Do 16. prosince 2004 trénoval fotbalisty pražské Sparty, kdy byl nahrazen trenérem Jaroslavem Hřebíkem. Předtím působil v teplickém týmu, kde úspěšně bojoval v Poháru UEFA.

Od 7. března do 25. října 2005 působil u německého druholigového týmu LR Ahlen, kterému pomohl při záchraně v soutěži, další sezónu však neměl dobré výsledky, a tak odstoupil z funkce trenéra.

Poté působil v Rakousku, Českých Budějovicích a OFI Kréta. Na jaře 2009, poté co ve funkci trenéra české fotbalové reprezentace skončil Petr Rada, se o něm mluvilo jako o kandidátu na uvolněné místo. Expertní komise ČMFS doporučila výkonnému výboru ČMFS jmenovat Dušana Uhrina st., ale výkonný výbor překvapivě jmenoval právě Straku. Ten odtrénoval jediné přátelské utkání s Maltou (výhra 1:0), načež mu vypršela smlouva a nové vedení svazu ji neprodloužilo.

František Straka je znám jako velmi dobrý motivátor, který dokáže hráče úplně zbláznit pro hru. Sám o sobě také říká, že má velké sparťanské srdce a rád by se zase vrátil na Letnou jako trenér. Velmi proto překvapilo, že se v říjnu 2011 stal trenérem týmu pražské Slavie. V rozhovoru v polovině února 2012 uvedl, že by podobnou nabídku podruhé už nepřijal. Dne 8. března 2012 rezignoval kvůli vysokému tlaku fanoušků proti jeho působení na lavičce fotbalové Slavie. Slávističtí fanoušci nestrpěli na lavičce svého týmu sparťanského trenéra, zatímco ti spartanští mu neodpustili, že „zradil“ Spartu. Trenér v tomto období čelil výhrůžkám, měl posprejovaný dům a musel zažádat o ochranku.

Poté měl rok pauzu od trénování a v březnu 2013 přijal trenérský post v 1. FK Příbram, která měla v Gambrinus lize záchranářské starosti. Jeho debut na příbramské lavičce byl vítězný, 16. března Příbram porazila domácí 1. FC Slovácko 1:0. Záchranářská mise byla úspěšná, v předposledním ligovém kole 26. května 2013 se rozhodlo, že Příbram po výhře 2:0 nad Zbrojovkou Brno už nemůže sestoupit. V současné době působí jako spolukomentátor fotbalového studia na televizi PRIMA COOL.

Na slovíčko s Franzem

V této rubrice Vám budeme zprostředkovávat pohled na fotbalové dění u nás i ve světě očima reprezentanta, trenéra, vášnivého srdcaře a milovníka vína Franze Straky.