Rozhovor s Cristinou Baudet

Odchovankyně FC Barcelona, španělská mládežnická reprezentantka a v současnosti hráčka ženského výběru RCD Espanyol. To je Cristina Baudet, se kterou jsme měli tu čest se setkat a vznikl z toho exkluzivní rozhovor, v němž se rodačka z Barcelony rozmluvila o svých fotbalových začátcích, vztahu k fotbalu nebo o stavu ženského fotbalu. To vše, ale i mnohé další zajímavosti ze života rychlonohé záložnice, obouvající kopačky adidas, se dozvíš v následujících řádcích.

Ahoj, Cris.

Ahoj.

Jak se máš? Mohla by ses nám trochu představit?

Určitě, jmenuji se Cristina Baudet, mám 27 let a jsem Španělka. Momentálně hraji v Real Club Deportivo Espanyol, fotbalu jsem však věnovala celý život.

Odkud jsi?

Jsem z Barcelony a strávila jsem tu od narození celý život.

Na jaké pozici hraješ?

Hraji ve středu, ale můžu hrát i útočnice nebo křídlo, tak trochu všechno.

Cristina Baudet

Jsi i v reprezentaci?

Byla jsem od té doby, co jsem byla malá. Za národní tým jsem začala hrát, když mi bylo 15 a stoupala jsem postupně přes všechny kategorie. Teď už mi chybí jen ta poslední, seniorská reprezentace.

Jak jsi začala hrát fotbal a proč?

Už od malička se mi fotbal líbil, a to i kvůli mé rodině, protože můj bratr a otec byli skvělými fotbalisty, takže jsem se chodívala dívat na zápasy bráchy. Jednoho dne mi pak dali panenku, já jsem jí sundala hlavu a začala s ní hrát fotbal. To byl moment, kdy se můj táta rozhodl, že mě musí zapsat na fotbal, že to je to moje.

Dělala jsi i jiné sporty nebo jen fotbal?

Vždy se mi líbily všechny sporty, ale věnuji se výhradně fotbalu. Dělala jsem padel, hrála jsem basketbal, ale vždy jsem se věnovala především fotbalu.

Takže jsi se narodila pro fotbal, je to tak?

Ano, narodila jsem se jako fotbalistka, přesně tak.

Co byl tvůj nejlepší okamžik dosavadní kariéry?

Mám mnoho skvělých zážitků, například s FC Barcelona, kde jsem hrála před Espanyolem, jsme vyhráli ligu, pohár a zahrála jsem si i v Champions League, což považuji za jeden z nejlepších momentů. Poslední velký zážitek bylo zahrát si na velkém stadionu kluků, RCDE Estadium, to byl splněný sen.

A tvůj nejlepší gól?

Můj nejlepší gól byl v loňském roce proti Santa Teresa, dostal se dokonce do televize jako nejlepší gól roku, a to jsem soutěžila dokonce proti klukům z první ligy a zrovna můj gól vyšel jako ten nejlepší. Byl to gól, kdy jsem obehrála čtyři obránkyně a pak jsem převezla brankářku, všichni z něj byli hotoví, šla jsem pak hodně nahoru.

A teď nejhorší okamžik ... na co bys chtěla zapomenout?

Vyloženě špatný fotbalový moment jsem naštěstí nikdy nezažila, ale byly tam těžké chvíle, to je pravda. Když jsem hrála v Barce, cítila jsem se trochu špatně, protože jsem moc nehrála. Sbírala jsem minutu po minutě, musela jsem čekat na svou příležitost, a to se mi moc nelíbilo, já jsem chtěla hrát pořád. Měla jsem tam i trochu problémy, protože jsem nedokázala pochopit, proč jsem nedostávala tolik příležitostí, ale nic víc.

Cristina Baudet

Jsi záložnice, preferuješ tedy góly připravovat nebo je dávat?

Ráda hru tvořím a kombinuji. Jsem hráčka, která ráda potáhne míč a naváže na to spoluprací s ostatními. Ráda rozdávám průnikové přihrávky, po kterých mohou naše útočnice dávat góly.

Kdo je pro tebe fotbalovým vzorem, kdo tě inspiruje?

Když ještě hrál, tak mě vždy neskutečně inspiroval Ronaldinho. Další velkou inspirací je Iniesta, který nyní hraje v Číně, nebo třeba Isco. Jsou to velcí hráči a kouzelníci, vždy jsem je ráda sledovala.

Kam bys chtěla ve fotbale dojít?

Teď se zdá, že ženský fotbal roste, i proto bych se chtěla dostat co nejdál, dostat se do národního týmu. Chtěla bych, aby Espanyol pokračoval v růstu a aby vyhrál ligu nebo pohár. Ale především si chci užívat každý den s fotbale, ať se stane co se stane, hlavně si užívat fotbal.

Máš aktuálně nějaké nabídky z jiných klubů?

Ano, mám nabídky z jiných španělských klubů, které už řeší mí zástupci, a to je to, co už mají na starosti oni. Já se pak jen rozhodnu, zda zůstanu v Espanyolu nebo změním klub.

A co ti říká srdce?

Mé srdce mi říká, že tu mám zůstat, protože tady mám svou rodinu, Espanyol je pro mě klub mého života, dává mi všechno. Ale je dobré jednou za čas mrknout na všechny možnosti, které ti přijdou do cesty, a nezavírat si dveře do žádného klubu. Prostě vyhodnotit nabídky a pak se rozhodnout.

Víš, co budeš dělat po své fotbalové kariéře?

Vím, že budu pokračovat ve fotbale, vždy budu na fotbale závislá, ať už jako trenérka nebo kdokoli jiný, nikdy ho nechci nechat stranou, protože je pro mě vším.

Vždy budeš žít fotbalem.

Přesně tak, vždy budu žít fotbalem.

Nakonec jedna obtížná otázka. Proč miluješ fotbal?

Asi proto, že jsem k němu měla kvůli mé rodině od malička blízko, vždy jsem doma sledovala všechny zápasy, vlastně už od narození.

Jsi stále mladá, ale máš nějaké tipy nebo rady pro holky, které právě začínají hrát?

Ano, teď ženský fotbal strašně roste a toho ony musí využít. My jsme se o to snažily celá léta, byly jsme nikdo. Nyní přichází roky, kdy ženský fotbal roste a tyto holky toho musí využít, co jsme my zasely, to ony musí všechno sklidit.

A vy taky…

A taky to děláme, užíváme si to teď naplno.

Strašně moc ti děkuji.

Já tobě taky.